forkredit.com | swedtalk.com | | finntalk.com

Іван Богун

Текст 1. Іван Богун. Диктант.

За одностайним визнанням істориків, Іван Богун — один з найвизначніших військових діячів епохи визвольної війни українського народу проти польської шляхти. Ця людина була щедро обдарована всіма тими якостями, з яких і складається талант полководця.

Відомо, що на самому початку війни Хмельницький призначив Івана Богуна полковником вінницьким і поклав на нього обов’язок оборони західних територій України від шляхти. Вінницькому полковникові доводилося неодноразово вступати в бій з переважаючими силами ворога, але він знову й знову виходив переможцем. Козацькі літописці оповідають, що Богун часто був у перших рядах свого полку. Якось потрапив в оточення. Порубавши більшість козаків, жовніри кинулись на козацького полковника й почали скручувати його. Очевидно, вони вважали, що Бо­гун уже в них, у полоні. І, певно, так воно й сталося б, якби не справді богатирська сила полковника. Він легко пострушував із себе ворогів, а потім підхопив із землі шаблю, посік кількох нападників, скочив на бас­кого коня й утік з-під самого носа жовнірів. А наступного дня знову виводив невеликий загін з вінницької брами, щоб виснажувати ворога постійним сутичками... (За М. Спабошпицьким, 168 слів.)

Текст 2.

Овіяний легендами за життя, кальницький (вінницький) полков­ник, видатний діяч періоду боротьби проти шляхетської Польщі, Іван Богун залишається легендарним і понині. Незвичайна доля цієї людини викликає пошану нащадків. У 1648 році Іван Богун очолював селянські повстанські загони на Брацлавщині. У 1649 році був тяжко поранений під час Збаразької оборони. На його рахунку перемоги під Жванцем, Уманню, Охматовим.

Талант полководця й особисту хоробрість Богун виявив у Берестецькій битві 1651 року. Татарське військо, очолюване ханом Ісламом-Гіреєм ІІІ, спочатку виступало союзником селянсько-козацької армії, а потім залишило поле бою, захопивши в полон гетьмана Богдана Хмельницького. Козаки, обравши наказним гетьманом Івана Богуна, мужньо боролися. Завдяки лицарським якостям, досвіду Богун вивів українське військо з оточення.

Пізніше були оборона Умані (1654–1655), Охматівська битва, де було розгромлене польське військо на чолі з С. Чернецьким.

У 1659 році полковник підняв повстання на Правобережній Україні. У 1662 році польська влада кинула Івана Богуна до Марієнбурзької фортеці. Наступного року польський король Ян Казимир, гідно оцінюючи талант полководця, звільнив Богуна і віддав під його команду козацькі полки з метою здійснення походу на Ліво­бе­режну Україну.

Трагічно закінчився життєвий шлях полковника. На початку 1664 року Богун був звинувачений у зраді й розстріляний біля Нов­города-Сіверського.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Інші матеріали з теми: