forkredit.com | swedtalk.com | | finntalk.com

«Розумний дім»: безпека житла чи елемент престижу?

Те, що якихось кілька років тому здавалося фантастикою, сьогодні реальність — будинок, що володіє інтелектом, здатний самостійно розв’язувати побутові завдання. З’явилися технічні рішення, які дають змогу полегшити наш побут — системи, що отримали назву «розумний дім».

Поняття «розумний будинок» сформулював у 1970 році Вашингтонський інститут «інтелектуального будинку», було створено спеціальні комітети, покликані впроваджувати автоматизацію в побутові системи. Відтоді минуло майже 40 років, у розвинених країнах світу (США, Японії, країнах Європи) спорудження таких будинків тепер — норма. В Україні вперше «інтелектуальний будинок» введено в експлуатацію в Києві 2006 року. Доти застосовували тільки часткову автоматизацію.

Хоча «інтелектуальний будинок» давно завоював популярність за кордоном, тривалий час у нас його сприймали не як систему, спроможну підвищити рівень безпеки та комфорт будинку, а як елемент гламуру, здатний вразити уяву гостей. Та віднедавна інтелектуальні будівлі в Україні почали набувати популярності. То що ж таке «розумний будинок», у чому його особливості та переваги і як він працює?

 «Розумний дім» (назва походить від англійського Smart House) — інтелектуальна система управління, що забезпечує узгоджену й автоматичну роботу всіх інженерних мереж будинку та грамотно розподіляє його ресурси. Автоматизувати свій дім дуже престижно, бо нині це одне з передових досягнень у техніці. Але найголовніше — те, що основна мета такої автоматизації — комфорт.

Із погляду безпеки «розумний будинок» також може багато. Його система безпеки передбачає: охоронну та пожежну сигналізації, систему контролю доступу, відеоспостереження. Вона сама стежитиме за загоряннями, протіканнями та іншими неприємностями, і в разі їх виникнення усуне причину, проінформує господаря мобільним телефоном і викличе відповідні служби. Для захисту від непроханих гостей «розумний будинок» також має високоефективні засоби. Він не тільки здатний розбудити охорону, а й не допустить проникнення — завдяки «профілактиці». Імітація присутності господарів за допомогою так званих світлових сцен (запрограмованого увімкнення-вимкнення світла в різних приміщеннях), доповнена звуковими ефектами, — цілком гідний захист будинку помешкання. Система відеокамер та аудіопристрої в комплексі — очі і вуха «розумного будинку», спроможні повністю унеможливити проникнення сторонніх.

«Розумний будинок» сам впустить господарів, домашніх тварин у приміщення і не допустить входу сторонніх, осіб, яких не зафіксовано в його базі і доступ яким не дозволений.

До переваг у системі «розумного будинку» належить зручне управління світлом. За допомогою настінних панелей, сенсорних пультів та інших пристроїв мешканець може керувати окремими світловими джерелами або їх групами в різних приміщеннях (зонах), а також створювати світлові картини в окремій кімнаті. Для цього в пам’ять системи закладають світлові сценарії, вибір одного з яких дає змогу ввімкнути світильники, установлені в різних частинах кімнати або всієї квартири. Достатньо доторкнутися до панелі управління, щоб освітити все приміщення або, скажімо, тільки окрему територію, плавно відрегулювати яскравість освітлення або

загалом вимкнути світло в кімнаті. Налаштування системи управління освітленням дає змогу одним натисканням клавіші вмикати різні світлові сценарії в декількох приміщеннях. Завдяки застосуванню спеціальних фотоелементів можна автоматично регулювати яскравість світильників залежно від інтенсивності світла, що падає з вікна, а за допомогою датчиків руху — організувати супровід людини світлом (наприклад, на сходах або в коридорі.

Інколи немає необхідності запалювати світло у всьому будинку. Датчики допомагають економити електроенергію, вмикають світло тільки в присутності людини. Фахівці стверджують, що за допомогою штучного «розуму» реально скоротити витрати електроенергії на 40%. Серед його можливостей — управління рівнями освітлення в усіх приміщеннях і зміна освітленості залежно від пори року або доби.

Важко не те що повірити, а навіть уявити, що «розумний дім» здатний приготувати ванну, зварити каву, увімкнути улюблений фільм, закрити штору та ще чимало речей. Однак це цілком достовірна інформація. Крім того, «розумний дім» запросто поллє квіти, якщо господарів нема в будинку тривалий час.

Одне з найважливіших завдань, які покликаний розв’язувати штучний інтелект, — створення та підтримка мікроклімату будинку. Відстежуючи параметри клімату, система коректує його відповідно до програми або команд господарів. Завдяки централізованому управлінню кондиціонерами, автономною системою опалення, зволожувачами повітря й іонізаторами,

«розум» піклується про здоров’я і добробут власника будинку, його сім’ї та гостей. Якщо атмосфера забруднена, він залучає примусову вентиляцію або відчиняє вікна, щоб впустити свіже повітря. У системі клімат-контролю також можливе створення сценаріїв. Наприклад, для комфортних умов для сну до ночі температура знизиться, а вранці — підніметься. Якщо користувач надовго їде з дому, встановлюють економний режим (+15—16°С). За три-чотири години до повернення можна дати команду телефоном або через Інтернет, і до потрібного моменту автоматика встановить у приміщеннях потрібні вам кліматичні параметри.

 «Мультирум» — найпопулярніша частина системи «розумний дім» — мережа аудіо- і відеокомунікацій, яка передає сигнали від обладнання, що міститься в спеціальному приміщенні, на телевізори та акустичні системи, розташовані в різних частинах квартири, будинку. Об’єднана з системами управління світлом і кліматом, система «мультирум» може справити враження на гостей і подарувати справжнє задоволення не тільки завзятим мело- і кіноманам.

Крім того, «розумний дім» досить швидко навчився керувати садом і стежити за чистотою і температурою води в басейні. Не менш віртуозно система «оволоділа» автоматичним зрошенням газонів на присадибній ділянці в теплу пору року, узяла на себе обов’язок звільняти від снігу та льоду дах, водостоки і майданчик перед гаражем у холодний період. Датчик освітлення, установлений у дворі, дає змогу «розумному будинку» контролювати фасадне освітлення та освітлення прилеглої території.

Одна з головних переваг системи «розумний дім» — зручність управління різноманітними і складними системами, що забезпечують економію сил, часу і коштів. Володіння системою «розумний будинок» засвідчує бездоганний смак його господарів, а також уміння цінувати комфорт і надійність, вести сучасний спосіб життя.

 

За Г. Кадовим

846 слів

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Інші матеріали з теми: