forkredit.com | swedtalk.com | | finntalk.com

«Чистий» тиждень

Останній тиждень перед Великоднем колись називали «білим» або «чистим». У цей ч ас віруючі люди дотримуються посту так само суворо, як і на першому тижні Великого посту. Найважливішим днем тижня є ч етвер, який називали «чистим», «страсним» або «живним». Ще до сходу сонця господарі починали поратися в господарстві, а в хатах все повинно було бути чистим і виглядати по-святковому. За повір’ям, навіть ворон у цей день
носить своїх дітей, щоб скупати в річці до сходу сонця. А хто з хворих людей скупається раніше воронових дітей — буде здоровим цілий рік.

Вранці прибирали в садках, прали білизну, стригли діткам волосся, «щоб не лізло» А увечері, коли у церкві правляться «страсті», годилося зберігати урочисту тишу навіть на вулиці, а в церкві «не куняти». Повертаючись після служби, віруючі намагалися донести додому «страсну» свічку так, щоб вона не згасла, тому робили ліхтарики з кольорового паперу. Полум’ям страсної свічки удома випалювали хрести на воротях, на сволоці, «щоб лиха нечисть хату минала» та не забігав у двір «поганий собака». У Чистий ч етвер кололи кабанів та пекли поросят і ковбаси, обов’язкові великодні страви. У п’ятницю нічого не їли «до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви», а увечері розчиняли тісто на паску. Пекли ж паски лише у суботу. Тоді ж фарбували писанки та крашанки.

(З календаря)

Інші матеріали з теми: