forkredit.com | swedtalk.com | | finntalk.com

Зображення на марці

Яке призначення поштової марки? Насамперед забезпечити сплату поштових надсилань, скажете ви. Правильно.

         А яке призначення художньої поштової марки? Засвідчити у світі факт існування держави, донести до людей звістку про її історію, культуру, науку, природу, видатних людей.

         Що творить добре ім’я державі серед філателістів? Безумовно, правдиві марки, виконані на високому художньому рівні. Досвідчені філателісти з першого погляду впізнають марки Великої Британії, Чехо-Словаччини, Австрії… Хотілося б, щоб так само впізнавали марки України.

         Найперші марки незалежної України було випущено 1991 року. Нині випуск українських марок став масовим.

         Велику цікавість викликає марка із зображенням Роксолани. Дружина турецького султана Сулеймана І за походженням була українкою. Під час татарського набігу вродливу дівчину було захоплено в полон, а  згодом продано до султанського гарему. Сулейман був настільки зачарований красою та розумом українки, що одружився з нею, а згодом коронував як султану.

         На марці Роксолану зображено в східному вбранні: халаті й шароварах із коштовних тканин. Жінка підперезана широким поясом, вона у тюрбані, прикрашеному яскравим пір’ям екзотичних птахів.

         Прототипом такого зображення Роксолани стала картина «Портрет Роксолани», що зберігається у Львівському історичному музеї. Портрет створено у ХVI ст., проте в ХІХ ст. його було перемальовано.

         Критики зазначають, що одяг Роксолани далекий від історичної достовірності. Турецькі жінки не носили тюрбанів, інші деталі одягу також викликають сумнів.

         Тип обличчя зображеної жінки також викликає сумнів відносно того, що на картині зображено Роксолану. Можливо, це фрагмент якогось давнього італійського полотна.

         Якою ж слід зобразити Роксолану на українській марці? (З журналу.) (235 сл.)

 

         Завдання.

         1. Пояснити лексичне значення слів: екзотичний (химерний, дивовижний), прототип (хтось (щось), хто (що) є попередником, зразком), фрагмент, султан, тюрбан (головний убір у вигляді полотнища, яким обгортають голову), гарем.

         2. Скласти план тексту (о р і є н т о в н и й: 1. Яке призначення поштової марки. 2. Що творить державі добре ім’я серед філателістів. 3. Найперші марки незалежної України. 4. Марка із зображенням Роксолани: а) дружини Сулеймана І була українкою; б) східне вбрання султани. 5. Яка картина стала прототипом зображення Роксолани. 6. Портрет не вважають історично достовірним: а) зображений одяг не носили турецькі жінки; б) тип обличчя Роксолани викликає сумнів. 7. Якою слід зобразити Роксолану).

         3. Написати детальний переказ, увівши до тексту свої пропозиції щодо зображення Роксолани (обличчя, постави, одягу) на українській марці.

Інші матеріали з теми: